Záverečné práce - Knižnica SZUTyp: Kniha (práca záver. bakalárska)
Jasenáková, Michaela - BALÁŽ, Jozef - PATAYOVÁ, Henrieta

Fyzická záťaž, jedna z príčin gonartrózy aákoxartrózy. : Physical load, one of the causes of gonarthrosis and coxarthrosis / Jasenáková, Michaela; BALÁŽ, Jozef, PATAYOVÁ, Henrieta. - Bratislava : 2015; 1457uBIOFYZINFABIOST, 2015. - 49 s.
(slo)

Anotácia:  AbstraktJASENÁKOVÁ, Michaela: Fyzická záťaž, jedna z príčin koxartrózy a gonartrózy [bakalárska práca]. Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave. Fakulta verejného zdravotníctva. Ústav biofyziky, informatiky a bioštatistiky. Školiteľ: Ing. Jozef Baláž, PhD. Stupeň odbornej kvalifikácie: Bakalár verejného zdravotníctva. Bratislava: FVZ, 2015. s. 39Úvod: Osteoartróza je štvrtou najčastejšiou príčinou celkovo stratených rokov kvôli chorobe na celosvetovej úrovni.Cieľ: Zistiť vplyv pohlavia, veku, zvýšeného BMI a vplyv expozície fyzickej záťaže na vznik osteoartrózy dolných končatín.Metodika: Súbor tvorilo 36 osôb. Zber údajov sme vykonávali prieskumom u obvodného lekára. Na zistenie vzťahu medzi dvomi diskrétnymi premennými sme použili chí kvadrát test v kontingenčných tabuľkách. Výsledky: Nepreukázali sme štatisticky významný rozdiel vo výskyte osteoartrózy medzi mužmi a ženami. Preukázali sme, že medzi osobami s obezitou bol štatisticky významný vyšší podiel osôb s výskytom osteoatrózy dolných končatín (p=0,002). Taktiež sme preukázali, že osoby s osteoatrózou dolných končatín sú štatisticky významne staršie (p=0,004). Preukázali sme, že so stúpajúcou fyzickou záťažou štatisticky významne stúpa podiel osôb s osteoartrózou dolných končatín (p=0,001).Záver: V jednej z testovaných hypotéz sme nepreukázali štatisticky významný rozdiel vo výskyte osteoartrózy medzi mužmi a ženami.Kľúčové slová: osteoartróza, fyzická záťaž, BMI
AbstractJASENÁKOVÁ, Michaela: ôPhysical exercise, one of the causes of coxarthrosis and gonarthrosis [Bachelor Thesis]. Slovak Medical University in Bratislava. Faculty of Public Health. Institute of Biophysics, informatics and biostatistics. Supervisor: Ing. Jozef Baláž, PhD. Level of Professional Qualification: Bachelor of Public Health. Bratislava: FVZ, 2015. s. 39Introduction: Osteoarthritis is the fourth leading cause of total years lost due to disease at the global level. Objective: To assess the influence of gender, age, increased BMI and physical activity exposure to the emergence of osteoarthritis of the lower limbs.Methods: The study group consisted of 36 people. We collected the data by a survey with a general practitioner. To determine the relationship between two discrete variables we used the chi-square test in contingency tables.Results: We did not show a statistically significant difference in the incidence of osteoarthritis between men and women. We have shown a statistically significant higher proportion incidence of osteoarthritis of lower limbs (p = 0.002) for those with obesity. We have also shown that people with osteoarthritis of lower limbs are statistically significantly older (p = 0.004). We have shown that with increasing physical exercise the proportion of people with osteoarthritis of the lower limbs significantly increases (p = 0.001).Záver: V jednej z testovaných hypotéz sme nepreukázali štatisticky významný rozdiel vo výskyte osteoartrózy medzi mužmi a ženami.Conclusion: We did not show a statistically significant difference in the incidence of osteoarthritis between men and women in one of the tested hypotheses. Key words: osteoarthritis, physical exercise, BMI
Kľúčové slová : osteoartróza; BMI; fyzická záťaž
Signatúra: ZP7681

Záverečné práce - Knižnica SZUTyp: Kniha (práca diplomová)
Jurčáková, Jana - BALÁŽ, Jozef

Vplyv programov zameraných na prevenciu kožných nádorov na uvedomenie si rizika používania solárií u mládeže. : The impact of a skin cancer prevention programs to the awareness of the danger of indoor tanning in youth. / Jurčáková, Jana; BALÁŽ, Jozef. - Bratislava : 2015; 1457uBIOFYZINFABIOST, 2015. - 64 s.
(slo)

Anotácia:  JURČÁKOVÁ, Jana; Vplyv programov zameraných na prevenciu kožných nádorov na uvedomenie si rizika používania solárií u mládeže (diplomová práca); Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave, Fakulta verejného zdravotníctva, Ústav biofyziky, informatiky a bioštatistiky; školiteľ: Ing. Jozef Baláž, PhD. Stupeň odbornej kvalifikácie: Magister v odbore verejné zdravotníctvo. Bratislava: FVZ, 2015.CIELE PRÁCE: Hlavným cieľom mojej diplomovej práce bolo vyhodnotenie preferencie prostredníctvom využitia multimediálnej formy zdravotnej výchovy a klasickej prednáškovej formy edukácie. Ďalšími cieľmi bolo vyhodnotiť nárast vedomostí a zmenu postoja mládeže k problematike solárií po jednotlivých formách zdravotnej výchovy.METÓDY: Skupinu mladistvých tvorilo 192 študentov prvých ročníkov Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove, z toho 125 dievčat a 67 chlapcov. Preferencia formy zdravotného vzdelávania a zmena postoja sa zisťovala pomocou dotazníka, nárast vedomostí prostredníctvom testov po jednotlivých formách edukácie. Štatistické vyhodnotenie som vykonala v programe SPSS verzia 22.0 a v programe Microsoft Office Excel 2007. Použila som štatistické metódy, a to deskriptívnu štatistiku, neparametrické testy a chi-kvadrát testy v kontingenčných tabuľkách na hladine významnosti ? = 0,05.VÝSLEDKY: Štatistické vyhodnotenie ukázalo, že študenti štatisticky významne preferovali multimediálnu formu zdravotnej výchovy než prednáškovú formu zdravotnej výchovy. Pri porovnaní preferencie u chlapcov a dievčat nebol medzi nimi štatisticky významný rozdiel. V rámci multimediálnej formy značná časť študentov uprednostňovala výpovede užívateľov solária, ktorí následne ochoreli na rakovinu kože. Z prednáškovej formy zdravotnej výchovy ich najviac ovplyvnil fakt, že čím viac a dlhšie navštevujú soláriá, tým sa zvyšuje ich riziko vzniku rakoviny kože. Pri porovnaní nárastu vedomostí po jednotlivých formách zdravotnej edukácie nebol štatisticky významný rozdiel u žiadnej z foriem výučby. Najlepšie zvýšenie vedomostí bolo po prednáškovej forme zdravotnej výchovy. Po realizácii obidvoch foriem výučby došlo k štatisticky významnej zmene postoja ku škodlivosti solárií u dievčat. Návštevnosť solárií v našom skúmanom súbore bola nízka, prevažná väčšina nenavštevujú soláriá. ZÁVER: Výsledky ukazujú na efektívnosť a dôležitosť využívania informačno-komunikačných technológií (IKT) v procese výučby adolescentov. Aj keď nárast vedomostí bol vyšší po prednáškovej forme zdravotnej edukácie, zo strany študentov výrazne preferovala multimediálna forma zdravotnej výchovy. Taktiež, práve videá ovplyvnili postoj študentov k soláriám a jeho škodlivosti na ľudský organizmus. KĽÚČOVÉ SLOVÁ: prevencia rakoviny kože, adolescenti, zdravotná výchova, IKT v procese výučby
Kľúčové slová : prevencia rakoviny kože; adolescenti; zdravotná výchova; IKT v procese výučby
Signatúra: ZP8150

Záverečné práce - Knižnica SZUTyp: Kniha (práca záver. bakalárska)
Müllerová, Jana - BALÁŽ, Jozef - Baláž, Dávid

Význam telesného cvičenia a primeranej fyzickej záťaže pri prevencii a liečbe hypertenzie : The importance of exercise and physical activity for hypertension prevention and treatment.. / Müllerová, Jana; BALÁŽ, Jozef, Baláž, Dávid. - Bratislava : 2014; 1457uBIOFYZINFABIOST, 2014. - 44 s.
(slo)

Anotácia:  MŰLLEROVÁ, Jana. Význam telesného cvičenia a primeranej telesnej záťaže pri prevencii a liečbe hypertenzie. Slovenská zdravotnícka univerzita, Fakulta verejného zdravotníctva, Ústav biofyziky, informatiky a bioštatistiky. Školiteľ: Ing. Jozef Baláž, PhD. Stupeň odbornej kvalifikácie: bakalár. Bratislava, 2014. Rozsah 44 strán.Objektom skúmania našej práce bolo zistiť význam telesného cvičenia a primeranej telesnej záťaže pri prevencii a liečbe hypertenzie, ako spôsobu nefarmakologického ovplyvnenia tejto choroby, ktoré reprezentuje významnou mierou pohybová aktivita a športový tréning. Fyzická nečinnosť je považovaná za veľký rizikový faktor pre vysoký krvný tlak. Ekonomické náklady ktoré je možné priradiť k fyzickej nečinnosti sú obrovské. Pravidelná, mierna fyzická aktivita je veľmi efektívny spôsob, ako zlepšiť a udržiavať zdravie. Pravidelná športovo-pohybová aktivita je nízkonákladovou nefarmakologickou intervenciou dostupnou prakticky pre všetky vekové kategórie. Pre hypertonika sa odporúča maximum pohybu v takej forme, ktorú pozitívne akceptuje. Pri dodržaní základných pravidiel tréningu (druh pohybovej aktivity, jeho intenzita, trvanie, frekvencia) možno postupne docieliť zníženie pokojových hodnôt systolického tlaku krvi v priemere o 10 mmHg. Efekt pravidelného športovania sa prejaví v rozmedzí 3-10 týždňov od začiatku športovania. Cvičenie sa odporúča vykonávať 3x v týždni, v trvaní aspoň 40 minút pre každé cvičenie a musí sa konať pri určitom stupni fyzickej záťaže. Je dokázané, že takto môže systolický krvný tlak klesnúť v priemere o 5 ľ 10 mmHg a diastolický o 5 ľ 8 mmHg. Kratšie, menej časté a málo intenzívne cvičenia môžu byť svojím spôsobom tiež užitočné, ale nevyvolávajú pokles krvného tlaku. Pre pacientov s hypertenziou sú ideálne športy vytrvalostného charakteru, ktoré majú rytmický, opakujúci sa charakter, zaťažujú veľké svalové skupiny a sú vykonávané v aeróbnom pásme. Je nepochybné, že pohybová aktivita má veľký prínos z hľadiska prevencie kardiovaskulárnych ale aj iných druhov civilizačných ochorení.
Kľúčové slová : hypertenzia; nefarmakologické ovplyvňovanie; pohybová aktivita; kardiovaskulárne ochorenia
Signatúra: ZP7275

Záverečné práce - Knižnica SZUTyp: Kniha (práca diplomová)
Porubčanová, Bc. Elena - BALÁŽ, Jozef

Možnosti a efektívnosť využitia moderných internetových technológií pri primárnej prevencii v závislosti na návykových látkach u adolescentov : The utilization of Internet-based technologies in the primary prevention of substance dependence - possibilities and effectiveness. / Porubčanová, Bc. Elena; BALÁŽ, Jozef. - Bratislava : 2014; 1457uBIOFYZINFABIOST, 2014. - 80 s.
(slo)

Anotácia:  Ciele práce: Hlavným cieľom mojej diplomovej práce bolo vyhodnotiť efektívnosť edukácie (nárast vedomostí) v oblasti prevencie drogových závislostí prostredníctvom Internetu s využitím multimediálnych technológii a vyhodnotiť medzi žiakmi preferenciu jednotlivých foriem výučby.Metódy: Skupinu adolescentov s počtom 105 tvorilo 50 chlapcov a 55 dievčat, ktorí boli z deviatich ročníkov základnej školy v Bratislave- Dlhé Diely a z malých obcí okresu Krupiny. Nárast vedomostí sa porovnával pomocou dotazníka pred a po sérii prednášok prezentovaných klasickou formou prednášky a pred a po sérii prednášok interaktívnou a neinteraktívnou formou prostredníctvom IKT. Následne sa skúmala preferencia medzi jednotlivými formami výučby.Pre štatistické hodnotenie výskumu sa použil softvér SPSS verzia 19.0. pre Windows. Štatistické metódy, pomocou ktorých sme vyhodnocovali dáta, bola deskriptívna štatistika, neparametrické testy pre nie normálne rozdelenie a chí -kvadrát testy v kontingenčných tabuľkách na hladine významnosti ? = 0,05.Výsledky: Na základe štatistického vyhodnotenia nárastu vedomostí medzi jednotlivými formami vzdelávania sme zistili, ţe nárast vedomostí interaktívnou formou výučby prostredníctvom IKT bol signifikantne vyšší v porovnaní s klasickou formou vzdelávania. Takisto neinteraktívnou formou výučby prostredníctvom IKT sa dosiahol signifikantne vyšší nárast vedomostí v porovnaní s klasickou formou vzdelávania. Pri porovnaní efektívnosti vzdelávania interaktívnou a neinteraktívnou formou prostredníctvom IKT nebol v náraste vedomostí rozdiel.Najlepšie zvýšenie vedomostí v rámci jednotlivých foriem vzdelávania bolo pri využívaní interaktívnej formy edukácie prostredníctvom IKT. Pri porovnávaní nárastu vedomostí medzi chlapcami a dievčatami ako aj medzi skupinami ţiakov z Bratislavy s malými obcami nebol rozdiel u ţiadnej z foriem výučby.Pri zisťovaní preferencie jednotlivých foriem výučby sme zistili nasledovné: žiaci výrazne preferovali videokonferenciu pred vzdelávaním formou knihy/časopisu. Uprednostnenie vzdelávania formou videokonferencie preferovalo opäť značne viac mládeže v porovnaní s klasickou formou prednášky. Jednoznačná bola aj preferencia synchrónnej formy pred asynchrónnou formou vzdelávania.Záver: Výsledky poukazujú na efektívnosť prenosu informácii využívaním moderných Internetových technológii. Prínos tejto formy vzdelávania môže významne obohatiť proces vzdelávania popri tradičnej forme vzdelávania audio a video prezentáciami. Výučba prostredníctvom Internetových technológii predstavuje možnosť zapojenia odborníkov z rôznych oblastí pôsobenia bez ohľadu na geografickú lokalitu, ktorí môžu prispieť cennými poznatkami a skúsenosťami. Praktické využitie IKT predstavuje spôsob zapojenia sa do procesu vzdelávania bez ohľadu na geografické obmedzenie a šetrením času a financií na cestovanie.
Kľúčové slová : prevencia drogových závislostí; IKT v procese vzdelávania; adolescenti
Signatúra: ZP7274

Záverečné práce - Knižnica SZUTyp: Kniha (práca záver. bakalárska)
Erdélyiová, Patrícia - BALÁŽ, Jozef

Extrakraniálna stereotaktická rádioterapia : Extracranial stereotactic radiotherapy. / Erdélyiová, Patrícia; BALÁŽ, Jozef. - Bratislava : 2017; 1453kaRADIOTECH, 2017.
(slo)

Signatúra: ZP11236

Záverečné práce - Knižnica SZUTyp: Kniha (práca záver. bakalárska)
Kováč, Jakub - BALÁŽ, Jozef

Optimálne zobrazovacie metódy poškodení mäkkých častí tkanív : Optimal imaging methods for damage to soft tissue parts. / Kováč, Jakub; BALÁŽ, Jozef. - Bratislava : 2017; 1453kaRADIOTECH, 2017.
(slo)

Signatúra: ZP11243

Záverečné práce - Knižnica SZUTyp: Kniha (práca záver. bakalárska)
Múčková, Denisa - BALÁŽ, Jozef

Muskuloskeletálne problémy u vrcholových plavcov z hľadiska biomechaniky, návrh preventívnych opatrení : Musculoskeletal problems for top (competitiv) swimmers in terms of biomechanics, preventive measures design. / Múčková, Denisa; BALÁŽ, Jozef. - Bratislava : 2017; 1453kaFYZIO, 2017.
(slo)

Signatúra: ZP11193

Záverečné práce - Knižnica SZU - Bratislava - Banská BystricaTyp: Kniha
BALÁŽ, Jozef - Patayová Henrieta - Gebeová Klára

Biofyzika pre nelekárske zdravotnícke odbory. / BALÁŽ, Jozef; Patayová Henrieta, Gebeová Klára. - 1. vyd. - Bratislava : SZU Bratislava, 2020. - 107 s. - ISBN 978-80-89702-65-7.
(slo)

Kľúčové slová : biofyzika
Signatúra: Z/009772 k dispozícii, Z/009773 k dispozícii, Z/009774 požičaná, Z/009775 k dispozícii, Z/009776 k dispozícii, Z/009777 požičaná, Z/009778 k dispozícii, Z/009779 k dispozícii, B002536 k dispozícii, B002537 k dispozícii, B002538 k dispozícii, B002539 požičaná, B002540 k dispozícii, Z/010334 k dispozícii


Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2022, CEIT